O konferencji Dlaczego architektura i kontenery?

Według Gartnera do 2022 roku ponad 75% przedsiębiorstw będzie miało aplikacje w kontenerach na produkcji. To jest BARDZO DUŻO.

Zapisz się

Świetni prelegenci

Wybitni eksperci od spraw kontenerów, Docker i Kubernetes

01

Sesje

Sesje pełne wartościowych treści, bez zbędnego bull... opakowania ;)

02

Networking

Będzie ciężko ale jako organizatorzy się postaramy, żeby coś wspólnego wyszło :)

03

Wiedza i zabawa

Planujemy dobrą zabawę tak byś spędził miło czas i dużo się dowiedział

04

O to nasi Prelegenci

Michael Perry

The author of The Art of Immutable Architecture

Łukasz Kałużny

Microsoft MVP

Tomasz Cholewa

Head of Cloud Infrastructure at DevSkiller

Waldemar Panas

Team Leader at Allegro.pl

Emil Gągała

Senior Consultant at Amazon Web Services (AWS)

Wojciech Barczyński

Director of Infrastructure at Codility

Michał Franc

DevSecOps/SRE Engineer at FORM3

100% darmowe Bilety

0 PLN

Rozkład jazdy Agenda

Z każdym tygodniem będziemy dodawać kolejne sesje i kolejnych prelegentów.

09:30-09:55

Dzień dobry kontenery! @ Jakub Gutkowski & Piotr Stapp

W porannym programie Dzień dobry kontenery przywitamy Was serdecznie, opowiemy kilka słów o planie gry oraz co najważniejsze zajmiemy się w lekko humorystyczny sposób pytaniem:
"Dlaczego właśnie kontenery?"

10:00 - 10:55

Chcę to na produkcji na ASAPie! @ Tomasz Cholewa

Wraz z postępującą adopcją Kubernetesa pojawiają się zagadnienia związane z tym jak budować obrazy kontenerów i jak je wdrażać. W odpowiedzi pojawiają się kolejne nowe projekty w trendzie “Cloud Native”, które adresują te problemy i pomagają przestawić nasz tryb pracy na nowy i zoptymlizowany do tych wyzwań. Ale które narzędzia wybrać? Czym budować obrazy kontenerów? Jakie obrazy bazowe wybrać? Jak wdrażać zmiany na środowiskach i na wielu klastrach? Jak to wszystko spiąć ze sobą, aby te procesy szły sprawnie, automatycznie i były też łatwe do rozszerzenia?
W ramach prezentacji zrobię przegląd najciekawszych narzędzi i technik, które ułatwiają codzienną pracę ze środowiskami opartymi o Kubernetes.

11:00 - 11:55

DevSecOps - bezpieczeństwo w chmurze z życia wzięte @ Michał Franc

W ramach prezentacji podzielę się praktykami i narzędziami, które pozwoliły zbudować bezpieczny fintech w chmurze. Porozmawiamy o tym jak zachować balans między produktywnością a bezpieczeństwem. Jak nie zabić innowacji wewnątrz teamów biurokracja, blokadami oraz nadmiernymi kosztami utrzymania. O czym należy pamiętać w kontekście bezpieczeństwa w chmurze. Jakie narzędzia bezpieczeństwa dostarczają dostawcy chmurowi, a jakich jeszcze brakuje. Oraz jak to wszytko spiąć organizacyjne, by zapewnić trwale bezpieczeństwo.
Z buzzwordów pojawią się: cilium, vault, service mesh, k8s, aws, gcp, ecs, bare metal, request signing, dns tunelling, egress filtering, mtls i inne

12:00 - 12:55

Kontenery do testów - czyli testowanie na poważnie @ Waldemar Panas

Nasze aplikacje bardzo rzadko są niezależne. Zawsze komunikują się z bazami danych, kolejkami wiadomości czy innymi aplikacjami. Jak mieć pewność, że faktycznie potrafią to robić? Jak przygotować swoje testy, które sprawdzają te interakcje? Ostatecznie, jak w to wszystko wpisują się kontenery?
Zapoznaj się z biblioteką Testcontainers i przekonaj się, dlaczego to opcja lepsza niż inne.

13:30 - 14:25

Jak poprawić bezpieczeństwo, komunikację i widoczność między mikrousługami bez pisania nowego kodu? @ Emil Gągała

Mikrousługi pozwalają rozwijać komponenty aplikacji w sposób niezależny, ale jak zapewnić spójność w monitorowaniu i logowaniu? Jak bez zmian w kodzie wprowadzić szyfrowanie ruchu i wzajemną autentykację? Jak kontrolować ruch do nowych wersji naszej usługi, żeby ją skutecznie przetestować? A co, jeśli nasza aplikacja działa w chmurze i wykorzystuje nie tylko kontenery,ale i maszyny wirtualne.
Zapraszam na krótkie i praktyczne wprowadzenie do usługi AWS App Mesh.

14:30 - 15:25

Co każdy programista powinien wiedzieć budując serwis dla Kubernetesa? @ Wojciech Barczyński

Wskazówki, które chciałbym, aby każdy inżynierów budujących serwisy na Kubernetes znał. Zaczniemy od tworzenia obrazu dockera, parametryzacji manifestów, monitoringu oraz logowania, a zakończymy na poprawnym zamykaniu aplikacji, kiedy Kubernetes kasuje naszego poda.
Pragmatycznie i subiektywnie w zwięzłej formie z odniesieniami do przykładów.

15:30 - 16:25

Distributed Application Runtime, czyli przepis na enterprise i inne *serwisy @ Łukasz Kałużny

Czym jest DAPR? To nowe "dziecko" ze stajni MS, który płynie powoli do CNCF. Jego zadaniem jest pomoc programistom w tworzeniu odpornych aplikacji rozproszonych opartych na zdarzeniach.

16:30 - 17:25

Kubernetes. Now What? Data Management in a Distributed Cluster @ Michael Perry

You have a cluster. You can scale up and down at a moment's notice. You can roll updates without taking down your services. So are all your problems solved?
Not quite. You still have the issue of keeping your microservices in sync. You want each service to be able to make its own decisions autonomously. They therefore need to store their own copy of the data that they need. But that copy is not always up-to-date. To achieve consistency at scale, you need to design messages that will let pods converge within a reasonable time. Those messages need to be idempotent so that repeats do not cause duplication. And they need to be commutative so that pods will converge even after receiving messages in different orders. These are not trivial properties. They are difficult to achieve in a traditional mutation-based paradigm. But if your model was immutable, then you would get these properties almost for free. Every copy of an immutable record is just as good as any other, and it will never be out-of-date. The trick then is how to model your application using only immutable records.
Let me show you how.
We'll begin by analyzing your problem domain using a causal historical model. You will see how workflow patterns take us beyond state-machine thinking and solve technical problems and business problems simultaneously. Then we will map that immutable model into messages so that we can deploy it to our cluster. Use AMQP, Kafka, or any messaging infrastructure that you are comfortable with. Finally, we will employ the sidecar pattern to translate the immutable model back into the mutation-based entities that our application containers expect.
Kubernetes is a wonderful tool for managing workloads. Now that you have it, apply the patterns of immutable architecture to manage data within your distributed cluster.